Objednávky spracovávame a posielame v normálnom režime. Viac informácií tu.

Ako a čím natrieť dvere?

V minulom diele sme sa na našom blogu venovali renovácii starých dverí. Teraz túto tému ešte trochu rozvinieme a zameriame sa na proces náteru a farbenia dverí. Na výber máme dve možnosti. Ak sa rozhodneme našim starým dverám vdýchnuť nové žiarivé farby, musíme vziať do úvahy, v akom sú stave.

Pokiaľ sa jedná o dvere, ktoré sú v relatívne dobrom stave, nie sú príliš popraskané a farba na nich nie je zničená, bude nám stačiť také dvere len pretrieť novým náterom. V opačnom prípade budeme musieť najskôr dvere opraviť, použiť stolársky tmel na zacelenie dier, zbrúsiť všetky nežiaduce záhyby a ďalšie kroky, ktoré nájdete v našom predchádzajúcom diele - Ako renovovať staré dvere.

Farbenie dverí bez odstránenia pôvodného náteru

Najprv musíme dvere zložiť z pántov a odstrániť všetky kovania. Potom dvere starostlivo umyjeme, aby sme sa pri následnom farbení vyhli všetkým nečistotám a prachu, ktoré by vo výsledku kazili dojem z efektu nového náteru. Odporúča sa dvere pred náterom ešte mierne obrúsiť brúsnym papierom, aby boli hladšie a lepšie pre samotný náter.

Dvere položíme do vodorovnej polohy, najlepšie na nejakú podložku. Vo zvislej polohe by farba nezaschla správne a vznikali by fľaky. Potom už môžeme začať natierať. Odporúča sa roztierať farbu do kríža. Môžeme použiť buďto klasický štetec, alebo valček. Farbenie by malo trvať čo najmenej času, aby jednotlivé ťahy farieb nezanechávali medzi sebou fľaky.

Farbenie dverí s odstránením starého náteru

Opäť dvere najprv zbavíme kovania a vysadíme z pántov. Pre odstránenie starého náteru môžeme použiť prakticky iba dva spôsoby. Buďto využijeme teplovzdušnú pištoľ, alebo dáme prednosť chemickému odstráneniu náteru za pomoci odstraňovačov farby v tekutej podobe alebo v podobe pasty. Najistejší je prvý spôsob. Teplovzdušnú pištoľ namierime na príslušné miesto dverí a kovovou špachtľou rozohriatu farbu ľahko zotrieme.

Týmto spôsobom odstránime náter z celej plochy dverí. Jedná sa o jednoduchý spôsob odstránenia farby, ktorý je väčšinou tiež istejší a lacnejší. Pri chemickom odstránení totiž môže dôjsť k poškodeniu samotného materiálu dverí. Pri ich používaní musíme dbať na zásady bezpečnosti pri práci, je  nutné použiť aj gumové rukavice.
Po nanesení pasty či tekutiny necháme prípravok pôsobiť predpísanú dobu a po nafúknutí farby opäť zotrieme špachtľou. Na konci musíme použiť neutralizátor, ktorý chemické látky zneutralizuje.

 

Akú farbu zvoliť?

Už sme si popísali postup pri nátere starých dverí počas oboch spôsobov. Akú farbu ale použiť? Najprv sa musíme pozrieť, z akého materiálu sú naše dvere. Väčšinou sa jedná o drevené dvere, takže použijeme farbu určenú na drevo. Druhým dôležitým faktorom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, je druh dverí, ktoré natierame.

Môže sa jednať o interiérové alebo exteriérové (vchodové) dvere. Podľa toho zvolíme farbu pre vonkajšie či vnútorné použitie. Ďalej už sa budeme rozhodovať medzi finálnym výberom farby.

Tu je výber čisto na každom jednotlivcovi. Existujú tri druhy farieb - bezfarebný lak (transparentný), lak polopriehľadný (lazúrovací) a nepriehľadný (krycí). Ich výber závisí na vzhľade dverí. Pokiaľ máme dvere už renovované a sú na nich vidieť opravy, použijeme krycí lak, ktorý väčšinu úprav dokáže pod sebou schovať. Pokiaľ naopak máme dvere po renovácii v dobrom stave a hodláme nechať vyniknúť ich črty, použijeme bezfarebný lak, ktorý bude pracovať aj s pôvodným náterom dverí. Polopriehľadný lak je kompromisom medzi oboma možnosťami.

 

Novinka
 

E-book zdarma

PDF knižka zadarmo

Ako vybrať dverové kľučku ...

... aneb šetrite čas a peniaze. Vyberajte s prehľadom profesionála. 

 

Zadajte Váš mail do poľa a v zápätí Vám na neho dorazí PDF knižka. Více...

Bezpečné platby