Objednávky spracovávame a posielame v normálnom režime. Viac informácií tu.

Ako správne čistiť kľučku na dvere?

Áno, väčšina ľudí môže údržba dverovej kľučky pripadať ako banalita, ale verte nám, aj v takových prípadoch je treba byť obozretný. Správne udržovaná, čistá a lesklá kľučka dodá celkovú lesklosť nielen vašim dverám, ale celej domácnosti. Pokiaľ patríte medzi medzí tých, ktorí nedajú dopustiť na riadne čistú domácnosť a rádi robia dobrý dojem na prípadných hostí, určite nasledujúce rady oceníte.  

Dverná kľučka sa vyrába v rôznych materiáloch. Najčastejšie medzi ne patrí mosadz alebo oceľ, ale taktiež striebro alebo krištáľ. Pokiaľ však nechcete svoju kľučku poškodiť, mali by ste dať pozor a vlasnosti jednotlivých materiálov rozlišovať. To, čo platí na mosadz, nemusí totiž platiť pre iný materiál. Ako teda bezpečne čistiť dverovú kľučku? 

Mosadz, oceľ a striebro 

Mosadz a striebro, alebo všetky kľučky vyrobené z kovu. Pre tento druh je potrebné navštíviť špeciálne zameraný obchod s technickým vybavením. K tomuto materiálu by vám mali ponuknúť vhodný produkt. Zakúpený čistiaci prostriedok naneste na vlhkú hubku či jemnú handričku a krúživými pohybmi kľučku očistíte od nečistôt. 

Čistiaci prostriedok potom nechajte ešte chvíľku nanesený na kľučke, pokiaľ sa z nej nevytvorí pena alebo pasta podobná vosku na auto. Potom kľučku očistíte suchý obrúskom a krásna lesklá kľučka je k dispozícií bez škrabancov či povrchového poškodenia. 

Křišťáľ

Pre krištáľové či podobné materiály už špeciálny čistiaci prostriedok potrebovať nebudeme. Úplne postačí niektorý z univerzálnych čistiach prostriedkov. Veľký pozor ale dávajte na tzv. rozpúšťadlá, hoci môže byť tento prostriedok určený pre viaceré provrchy a materiály naraz, nemal by obshovať rozpuštiace látky. 

Naneste prostriedok na kľučku, nechajte ho na povrchu zhruba 1-2 minúty a riadne očistíte suchým obrúskom či inou čistou látkou. Pokiaľ chcete dosiahnúť lesklého efektu kľučky, môžete tento proces niekoľkokrát opakovať. V tomto smere veľmi záležiť na tom, kedy naposledy bola vaša kľučka čistená. 

Poťah
Niektoré staršie typy dverových kľučiek môžu byť ešte potiahnuté látkou alebo kožou. V týchto prípadoch nám o leskl kľučky nepôjde. K čistienu už bude zapotreby zabezpečiť čistiace prostriedky s riediacimi zložkami, ktoré sa buď nanesú pod potiahnutý materiál, poprípade sa látky z kľučky vyvlečie (pokiaľ je to možné.)

K takémuto čisteniu slúžia tzv. minerálne liquidy, ktoré sa na povrchu kľučky nanesú. Vždy ale čistite kľučku v dobre vyvetranej miestnosti, najlepšie v garáži alebo vonku. Väčšina riedidiel po sebe zanecháva silný zápach a dokážu byť veľmi agresívne. Vyvarujete sa tak pošpineným kobercom či dverám odmontovaním kľučky a ich starostlivým čistením na bezpečnejšiom mieste. 

Presne takéto pravidlá by ste mali dodržať, pokiaľ chcete vo svojej domácnosti používať čistú a neposkodenú kľučku na dverách. V zásade sa nejedná o nič ťažké, stačí sa držať niekoľkými zásadami, používať vybrané čistiace prostriedky a držať sa postupu. Možná si na náš článok spomeniete pri veľkých domácich upratovaniach. Dúfame, že vám spomínané rady pomohli! 

 

Novinka
 

E-book zdarma

PDF knižka zadarmo

Ako vybrať dverové kľučku ...

... aneb šetrite čas a peniaze. Vyberajte s prehľadom profesionála. 

 

Zadajte Váš mail do poľa a v zápätí Vám na neho dorazí PDF knižka. Více...

Bezpečné platby