Objednávky spracovávame a posielame v normálnom režime. Viac informácií tu.

Cylindrická vložka: Ako funguje a na čo si dať pozor pri výbere?

Cylindrickú vložku si možno podľa jej krkolomného názvu každý z nás hneď nevybavi, ale napriek tomu ju každý z nás minimálne videl. Nezaobišli by sa bez nej takmer žiadne bežné dvere či visiací zámok (FAB). Je to práve cylindrická vložka, vďaka ktorej je zámok vôbec považovaný za zámok. Bez otvoru na kľúč by bol každý zámok len eťažko použivateľným prvkom dverí, na koľko by neplnil svoju základnú funkciu. 

Ako to funguje?

Každý to poznáme. Vložíme kľúč do válečka s otvorom, potočíme a naraz je zamknuté či odomknuté. Len málokto však vie, čo sa presne odohráva vo vnútri cylindrickej vložky. Tá ma vo vnútri umiestnené odpružené stavítka spoločne s blokovacími kolíkmi s rôznou výškou. Kľúč tak stavítka s kolíkmi posúva pri vložení do optimálnej polohy, behom ktorej je možno so zámkom manipulovať. 

Súčasne s kolíkmi a stavítkami je vo vnútri cylindrickej vložky umiestnených aj niekoľko drážok, ktorým rozmerom musí kľúč rovno odpovedať. Spravidla bývajú vo dverách umiestnené dve cylindrické vložky, pričom pri zasunutí kľúča z jednej strany zámku sa súčasne nedá vsunúť aj kľúč z druhej strany. 

Na čo si dať pozor pri kúpe cylindrickej vložky?

Výber cylindrickej vložky spravidla prebieha jednoducho, je treba si dať pozor  na niektoré parametre ovlivňujúce vo výsledku chod celých dverí. O aké parametre sa teda presne jedná? 

Rôzne druhy cylindrickej vložky

Predovšetkým musíme vedieť, do akých dverí budeme chcieť cylindrickú vložku zabezpečiť. Určite sa všetci zhodneme, že typy zámkov sa napríklad u bezpečnostných dverí, vstupných dverí alebo vchodovej bránky dosť líši. Rozdeľujeme ich teda na:

1. Klasická cylindrická vložka – kancelária, dom, byt 

2. Cylindrická vložka s kombíkom – kancelária, dom, byt

3. Skrátená cylindrická vložka – sklep, vstupná brána 

 

Rozmer cylindrickej vložky 

Hoci správne a presné zmeranie parametrov cylindrickej vložky znie na prvý pohľad zložito, v skutočnosti vám k tomu postačí len dodržať pár základných pravidiel a správny rozmer získate do pár minút. 

Najprv je potrebné zístiť (zmeriať) presnú šírku dverí, na ktorých sa vložka bude spoločne so zámkom osadzovať. Ďalej je treba získať informácie o použitom bezpečnostnom alebo vstupnom kovaní na dverách (spravidla sa jedná o kovanie prekrytkou alebo bez prekrytky). Rozmery sa vždy merajú od stredného šrobu. Dodržaním týchto troch zásadných pravidiel sa tak vyhnete prípadnej reklamácií vložky či úprave rozmeru tejto vložky. 

Bezpečnostné triedy

Jednou z nemála dôležitých vecí pri výbere cylindrickej vložky je zaistenie správnej bezpečnostnej triedy. Tie totiž musia súhlasiť ako u samotných dverí, tak aj u príslušného kovania spoločne so zámkom a cylindrickou vložkou. Tetnto výber sa rozhodne nedoporučuje podceniť. 

Pri výbere nesúhlasnej bezpečnostnej triedy vložky k dverám totiž riskujete jej nesprávnu funkčnosť. V poslednom rade tieto dvere ani nejdú spustiť, na koľko pri podpise poistnej zmlúvy musia všetky prvky bezpečnostnej triedy na dverách súhlasiť. 

Samotný výber cylindrickej vložky nie je zložitý, je treba však byť i v tomto prípade obozretný. Správnym výberom vložky zaistíte stopercentnú ochranu vašich dverí, pričom stačí dodržať skutočne len pár pravidiel. Prajeme Vám pri kúpe cylindrickej vložy ľahý výber!

 

Novinka
 

E-book zdarma

PDF knižka zadarmo

Ako vybrať dverové kľučku ...

... aneb šetrite čas a peniaze. Vyberajte s prehľadom profesionála. 

 

Zadajte Váš mail do poľa a v zápätí Vám na neho dorazí PDF knižka. Více...

Bezpečné platby