Objednávky spracovávame a posielame v normálnom režime. Viac informácií tu.

Rady pre rodičov, ktorí už kľúče od bývania zverili svojím deťom.

Od kedy je dieťa natoľko samostatné, aby mohlo mať svoje vlastné kľúče? Je dobré ich nosiť na krku? Čo robiť, keď kľúče stratí? Praktické rady pre rodičov a ich samostatných potomkov sme pre vás pripravili v spolupráci so špecialistom na zámky a bezpečnostné systémy Danielom Gregorom zo spoločnosti Assa Abloy, ktorá vyrába aj tradičné zámky FAB.

1. Kľúče mu dajte, až keď bude samostatné

Kedy dieťaťu zveriť vlastné kľúče? Diskusií na túto tému je veľké množstvo, ale odborníci sa zhodujú v tom, že nie je tak dôležitý vek, ako skôr miera samostatnosti dieťaťa. „Pokiaľ je vaše dieťa nepozorné a stále niečo niekde zabúda, radšej ešte nejaký čas počkajte,“ radí Daniel Gregor. Z praxe sa dá povedať, že u nás sa deti na cestu k samostatnosti a vlastníctvu kľúčov vydávajú niekedy medzi 6. a 10. rokom.

2. Kľúč na krku? Nebezpečné!
Polícia v žiadnom prípade neodporúča nosiť kľúče viditeľne na krku. Nie len že to láka prípadných zlodejov, ale kľúč často dieťaťu prekáža a musí si ho odkladať. Tým hrozí, že ho niekde stratí, alebo zabudne. Tiež pri športových, alebo voľnočasových aktivitách hrozí, že sa mu môže obmotať okolo krku. „Ideálne je odkladať si kľúče do nejakého špeciálneho vrecka vo vaku, alebo v taške,“ radí Daniel Gregor z ASSA ABLOY. „Taktiež doma je dobré si zvyknúť dávať kľúč na rovnaké miesto, aby ste ho stále nehľadali.“

3. Čo, keď dieťa kľúč stratí
Dieťaťu už vopred vysvetlite, že pokiaľ kľúče stratí, musí vám to neodkladne povedať. Žiadne dorábanie kľúčov tajne zo súrodencovej kópie. Spoločne potom hľadajte tam, kde všade dieťa bolo, skúmajte čo robilo a kde mohli kľúče zostať. Pokiaľ bude hľadanie neúspešné, nezostáva iná možnosť, ako pristúpiť k výmene cylindrickej vložky. Pravdepodobnosť zneužitia strateného kľúča je totiž veľká. „Alebo je praktické si zaobstarať špeciálny zámok 2 v 1, ktorý obsahuje dve sady kľúčov. V prípade straty kľúča je možné systém jednoducho naprogramovať na druhú sadu,“ radí Daniel Gregor.

4. Nedarí sa odomknúť, čo teraz?
Deťom sa samozrejme môže stať, že sa im kľúč v zámku zasekne, alebo im nejde odomknúť. Poučte ich, že v žiadnom prípade nemajú prosiť o pomoc náhodného okoloidúceho. Nech vám radšej zavolajú, alebo nech skúsia zazvoniť u spoľahlivých susedov. Dospelý si so zámkom určite poradí lepšie ako dieťa, niekedy stačí naozaj len dvere lepšie pritiahnuť. 

5. Som sám doma a niekto zvoní
S vlastným kľúčom ruka v ruke prichádzajú situácie, že deti bývajú dlhší čas samé doma. Že nesmú otvárať nikomu cudziemu, to od rodičov určite vedia. Kto je za dverami môžu zistiť napríklad pomocou „kukátka“. „Dnes sú už k dispozícii aj s digitálnou LCD obrazovkou, na ktorej môžete dianie pred dverami pohodlne sledovať, navyše je vhodné aj pre menšie deti, ktoré na bežné „kukátko“ nedočiahnu,“ doplňuje špecialista z ASSA ABLOY. Pripravte deti aj na to, že osoba za dvermi môže na nich naliehať, žiadať o umožnenie vstupu do bytu za účelom odovzdania balíka, opravy, alebo zistenia stavu vodomera. Stále platí – neotvárať, povedať, že nemáte čas a ďalej s osobou nekomunikovať. V žiadnom prípade by deti nemali hovoriť o tom, že sú samé doma. O všetkom majú potom informovať rodičov.

6. Naši sa stále hnevajú, že nechávam kľúč z vnútra
Pozná to väčšina rodičov – dieťa príde domov, zamkne a kľúč nechá otočený v zámku. Zvlášť tí starší si navyše dajú na uši slúchadlá, takže sa im nedozvoníte nech sa akokoľvek snažíte. Aj pre tieto situácie majú moderné uzamykacie systémy riešenie, ide o tzv. zámok s prechodovou spojkou. „Sú ňou vybavené vložky radu FAB 2000 a táto konštrukcia umožňuje zámok otvoriť aj keď je z druhej strany dvier zasunutý a pootočený kľúč,“ vysvetľuje Daniel Gregor. 


Viac odporúčaní a tipov nájdete na www.fabsk.sk

Kontakt pre viac informácií:
Mgr. Dana Filipová
Communication
GSM: + 420 607 144 326
E-mail: filipova@parliamo.sk

Novinka
 

E-book zdarma

PDF knižka zadarmo

Ako vybrať dverové kľučku ...

... aneb šetrite čas a peniaze. Vyberajte s prehľadom profesionála. 

 

Zadajte Váš mail do poľa a v zápätí Vám na neho dorazí PDF knižka. Více...

Bezpečné platby