Objednávky spracovávame a posielame v normálnom režime. Viac informácií tu.

Zatvárač dverí - ako ho správne vybrať?

Už z názvu je všetkým jasné, k čomu zatávar dverí bude slúžiť. Asi nikoho neprekvapí, že zatvára použijeme tam, kde chcem mať vždy dvere správne zatvorené. Aj napriek tomu, že sa z konštrukčného hľadiska jedná o pomerne jednoduchú pomôcku, musíme si pri výbere dať popzor na niekoľko základných kritérií, ktoré ovplyvnia správnu funkciu zatváračou dverí. 

Zatvárače - základné rozdelenie 

Na trhu dnes existuje niekoľko druhov zatváračov dverí, pričom sa všetky dajú zaradiť do troch základných kategórií:

  • Podlahové zatvárače – umiestňujú sa na spodnú časť konštrukcie dverí, využívajú sa pre svoj nenápadný design a v prípadoch, kedy nie je možné využiť hornú časť dverí.
  • Dverný zatvárač s hornou montážou – tieto typy sú na trhu najbežnejšie, ako už z názvu vyplýva, inštalujú sa na hornú časť dverných konštrukcií 
  • Integrované zatvárače – veľmi nenápadne zatvárače, ktoré sú zabudované v samotných dverách, nerušia celkový design dverí a sú priestorovo veľmi úsporné 

 

Podľa čoho vybrať správny zatvárač

Princípom sa jednotlivé samozatvárače nelíšia, ich hlavnou úlohou vždy bude udržovať dvere zatvorené. Medzi troma základnými druhmi, ktoré sme popísali vyššie, si do istej miery môžete zvoliť samy, ktorý typ sa vám hodí. Nakoľko aj samotných dverí je veľa druhov, je potrebné si pred kúpou samozatvára zistiť niekoľko kritérií. 

Najprv musíte poznať hmotnosť a veľkosť dverného krídla, umiestnenie a polohu dverí a v neposlednej rade ich záťaž (frekvenciu otvárania). Ďalším kľúčovým faktorom istotne bude, či sú vaše dvere umiestnené v interiéri alebo v exteriéri. Pri vonkajšom použití bude záťaž k zatváraniu dverí vďaka poveternostným podmienkam predsa vyššia, čo bude treba zohľadniť taktiež pri kúpe dverných zatváračov. 

Obecne platí pravidlo, že čím väčšie a ťažšie dvere, tým silnejšie zatvárače bude treba zabezpečiť. Táto sila sa označuje číslami 1-7, pričom vyššie číslo znamená silnejšie zatváranie. Nasledujúca tabuľka ukazuje všeobecné parametre dverí a k nim vhodné typy zatváračov podľa normy Č SN EN 1154.

 

Sila zatvárania

Doporučená šírka dverí

Doporučená hmotnosť dverí (kg)

1

750 mm

20 kg

2

850 mm

40 kg

3

950 mm

60 kg

4

1100 mm

80 kg

5

1250 mm

100 kg

6

1400 mm

120 kg

7

1600 mm

160 kg

 

Na čo si dať pri výbere pozor 

Pokiaľ sa chystáme dverné zatvárače upevniť na požiarne dvere, doporučuje sa zvoliť minimálna sila zatvárania 3. Pokiaľ máme dvere umiestnené v exteriéri, musíme brať do úvahy sílu vetra a ďalšie poveternostné podmienky. Aby tak nedochádzalo k nepríjemnému nedovieraniu dverí, všeobecne sa doporučuje zvoliť vyššiu silu zatváračov, ako je uvedená v tabuľke. 

Môže sa nám taktiež stať, že budeme chcieť samozatvárač nainštalovať na dvere so špeciálnou konštrukciou, pričom k upevneniu zatvárača bude okrem klasického postupu ešte použiť špeciálne držadlá a upevňovače. Takéto doplnky samozrejme môžu mať negatívny vplyv na silu zatvárania, preto sa opäť doporučuje voliť vyššia sila. 

Napríklad GEZE, výrobca samozatváračov, na tieto okolnosti myslí, a tak ponúka na trhu radu zatváračov s veľkým zatváracím rozpätím, ktoré si môžete regulovať aj vy sami. Každý výrobca však samozrejme ponúka rozdielne možnosti, v ktorých swa bežný človek nemusí hneď vyznať. S konečným výberom samozatvárača by vám mali poradiť na každej špecializovanej predajne, určite takéto možnosti využijete pre prípadne otázky. 

Cenové rozpätie

Na cenu dverných zatváračov má vplyv predovšetkým ich sila zatvárania, poprípade niektoré zo špecifických parametrov u vybraných druhov. Všeobecne však platí, že sa dá samozatvárač zakúpiť za rozumnú cenu. Základné zatvárače zakúpite  do 35 eur, náročnejšie druhy sa pohybujú okolo 70-80 eur

NajKľučky ponúkajú výhradné zatvárače značky GEZE, ktorá patrí k predným výrobcom v tejto oblasti a je zárukou odolnosti a vysokej kvality. Ponuku nájdete v našom e-shope, kde si zvolené produkty môžete objednať až k vám domov. V prípade akýchkoľvek nejasností či otázok, neváhajte nás kontaktovať na čísle +421 944 105 090, rady Vám poradíme! 

Ako správne vybrať zatvárač dverí? Na čo si dať pri výbere samozatváračov pozor? Mnoho užitočných informácií o dvernom príslušenstve nájdete na NajKľučky.sk

Novinka
 

E-book zdarma

PDF knižka zadarmo

Ako vybrať dverové kľučku ...

... aneb šetrite čas a peniaze. Vyberajte s prehľadom profesionála. 

 

Zadajte Váš mail do poľa a v zápätí Vám na neho dorazí PDF knižka. Více...

Bezpečné platby