Dvere (9) Kovania a kľučky (24) Príslušenstvo k dverám (7) Novinky (6) Inšpirácia (7)

10 + 1 odpovedí, ako vybrať dverné kľučku.

Zadajte Váš mail a stiahnite si PDF knižku zadarmo. Viac o knihe nájdete tu. Zároveň vďaka stiahnutie získate prístupy k špeciálnej akciám, ktoré raz za čas zasielame.

 

Formulár sa odosiela, počkajte prosím ...

Ako renovovať staré dvere?

Vstupné dvere samozrejme fungujú ako základný bezpečnostný prvok v každej domácnosti, tiež však mnohé napovie o samotnom majiteľovi domu či bytu. Práve preto by sme mali o ich vzhľad dbať a toto pravidlo sa týka všetkých dverí, nielen tých vstupných. Ak nehodláte utrácať peniaze za nové dvere, je práve pre vás vhodná možnosť ich renovácie, ktorá zo starých dverí urobí "skoro nové".

Zvlášť v starých domoch sa výmena dverí zdá byť zbytočnou, pretože práve staré dvere dotvára atmosféru celého domu. Ak navyše máte drevené dvere s popraskaným náterom, ich renováciu zvládnete v pohode aj vy sami. Ako na to?

Dveře před renovací

Príprava dverí k renovácii

Najprv si potrebujeme nachystať všetok potrebný materiál a náradie. Po ruke tak budeme potrebovať kovovú špachtľu, elektrickú brúsku, teplovzdušnú pištoľ, tmel, jemný šmirglovaní papier, štetec a farbu. Tieto veci si starostlivo nachystáme, zložíme dvere z pántu a odmontujeme z nich všetko príslušenstvo. Ak dvere zložiť nejdú, nevadí. Necháme je zavesené a prvýkrát ich zbavíme za pomocou šmirgeľ všetkých nečistôt.

Potom musíme z dverí odstrániť starý lak. K tomu nám poslúži špachtľa a teplovzdušná pištoľ. Princíp je jednoduchý. Namierime pištoľ na lak, ktorý v danom mieste zahreje a ide potom ľahko zoškrabať kovovou špachtľou. Týmto spôsobom zložíme starý lak z celej plochy. Alternatívou teplovzdušnej pištole je chemické odstránenie laku či použitie elektrickej brúsky, obe metódy nie sú však stopercentnou a môžu sa aj dosť predražiť. Ako odporúčaná metóda tak rozhodne slúži teplovzdušná pištoľ.

Postup pri tmelování

Dvere sme zbavili ich starého zašlého laku a teraz je čas na ich opravu. Pokiaľ vo dverách spozorujeme diery či praskliny, je čas použiť špeciálne truhlársky tmel. Ten sa dá buď kúpiť v obchode, alebo si ho môžeme sami doma vyrobiť. Pre vlastnú výrobu budeme potrebovať syntetickou živicu a prachové piliny, ktoré spolu dohromady zmiešame.

Zatmelíme poškodené miesta na dverách a prečnievajúce kúsky obrúsime elektrickou brúskou. Tu vlastne použijeme na celú plochu dverí, aby sme si ich pripravili na proces samotného lakovania a farbenia. Na miesta, na ktoré brúska nedosiahla, použijeme ručné spôsob šmirglovacího papiera.

Náter dverí

Dvere už máme krásne zarovnané a hladké. Naposledy ale skontrolujeme ich stav, zvlášť množstvo prachu a nečistôt z brúsenia, aby samotné farbenie dverí malo čo najlepší efekt. Potom môžeme previesť základný náter. K dispozícii máme vodou riediteľné farby alebo farby syntetické. Každé z nich majú iné vlastnosti, avšak my odporúčame obstaranie vodou riediteľných farieb. Pre dobrý výsledok sa odporúčajú dve vrstvy základného náteru farby.

Po riadnom zaschnutí je na rade ľahké prebrúsenie dverí a náter povrchovou farbou. Tá ochráni dvere pred poveternostnými vplyvmi. Opäť sa odporúčajú naniesť dve vrstvy. Necháme riadne zaschnúť a naše staré dvere máme novo zrenovované.

Rady na záver

U natieranie jednotlivých vrstiev farieb musíme dbať na ich dĺžku schnutia. Tá sa pohybuje okolo 12 hodín u jednej vrstvy, avšak záleží na prostredí, kde natierame. Vonku na slnku bude schnutie rozhodne rýchlejší. Odporúčame však natierať dvere v garáži či v inom uzavretom priestore, kde zamedzíte zaneseniu prachu a iných nečistôt. Ak dodržíte všetky tieto rady a tipy, docielite maximálneho efektu hladkých a čistých dverí.

ešte minútku!

neodchádzajte od nás s prázdnymi rukami!

Pripravili sme si pre Vás darček v podobe
zľavového kupónu na akýkoľvek nákup.

Šanca sa už nebude opakovať!

Prezraďte nám Vaše krstné meno a email
a vyzdvihnite si 3% zľavu na nákup!