Dvere (9) Kovania a kľučky (24) Príslušenstvo k dverám (7) Novinky (6) Inšpirácia (7)

10 + 1 odpovedí, ako vybrať dverné kľučku.

Zadajte Váš mail a stiahnite si PDF knižku zadarmo. Viac o knihe nájdete tu. Zároveň vďaka stiahnutie získate prístupy k špeciálnej akciám, ktoré raz za čas zasielame.

 

Formulár sa odosiela, počkajte prosím ...

Ako renovovať staré dvere?

Vstupné dvere fungujú ako základný bezpečnostný prvok v každej domácnosti a tiež však mnohé napovedia o samotnom majiteľovi domu, či bytu. Práve preto by sme mali dbať o ich vzhľad. Toto pravidlo sa týka všetkých dverí, nielen tých vstupných. Ak nehodláte utrácať peniaze za nové dvere, je práve pre Vás vhodná možnosť ich renovácie, ktorá zo starých dverí urobí "skoro nové".

Zvlášť v starých domoch sa výmena dverí zdá byť zbytočná, pretože práve staré dvere dotvárajú atmosféru celého domu. Ak navyše máte drevené dvere s popraskaným náterom, ich renováciu zvládnete v pohode aj vy sami. Ako na to?

Dvere pred renováciou

Príprava dverí k renovácií

Najprv si potrebujeme nachystať všetok potrebný materiál a náradie. Po ruke tak budeme potrebovať kovovú špachtľu, elektrickú brúsku, teplovzdušnú pištoľ, tmel, jemný šmirglovaní papier, štetec a farbu. Tieto veci si starostlivo nachystáme, zložíme dvere z pántov a odmontujeme z nich ostatné príslušenstvo. Ak dvere zložiť nejdú, nevadí. Necháme ich zavesené a prvýkrát ich zbavíme za pomocou šmirgľa všetkých nečistôt.

Potom musíme z dverí odstrániť starý lak. K tomu nám poslúži špachtľa a teplovzdušná pištoľ. Princíp je jednoduchý. Namierime pištoľ na lak, ktorý v danom mieste zahreje a ide potom ľahko zoškrabať kovovou špachtľou. Týmto spôsobom zložíme starý lak z celej plochy. Alternatívou teplovzdušnej pištole je chemické odstránenie laku či použitie elektrickej brúsky, ale obe metódy nie sú však stopercentné a môžu sa aj dosť predražiť. Ako odporúčaná metóda tak rozhodne slúži teplovzdušná pištoľ.

Postup pri tmelovaní

Dvere sme zbavili ich starého zašlého laku a teraz je čas na ich opravu. Ak vo dverách spozorujeme diery či praskliny, je čas použiť špeciálny truhlársky tmel. Ten sa dá kúpiť buď  v obchode, alebo si ho môžeme vyrobiť sami doma. Pre vlastnú výrobu budeme potrebovať syntetickú živicu a prachové piliny, ktoré spolu zmiešame.

Zatmelíme poškodené miesta na dverách a prečnievajúce kúsky obrúsime elektrickú brúskou. Tu vlastne použijeme na celú plochu dverí, aby sme si ich pripravili na proces samotného lakovania a farbenia. Miesta, na ktoré brúska nedosiahla, použijeme ručný spôsob so šmirglovacím papierom.

Náter dverí

Dvere už máme krásne zarovnané a hladké. Naposledy ale skontrolujeme ich stav, najmä množstvo prachu a nečistôt z brúsenia, aby samotné farbenie dverí malo čo najlepší efekt. Potom môžeme previesť základný náter. K dispozícii máme vodou riediteľné farby alebo farby syntetické. Každé z nich majú iné vlastnosti, avšak my odporúčame obstaranie farieb, ktoré sa dajú riediť s vodou. Pre dobrý výsledok sa odporúčajú dve vrstvy základného náteru farby.

Po riadnom zaschnutí je na rade ľahké prebrúsenie dverí a náter povrchovou farbou. Tá ochráni dvere pred poveternostnými vplyvmi. Opäť sa odporúčajú naniesť dve vrstvy. Necháme riadne zaschnúť a naše staré dvere máme novo zrenovované.

Rady na záver

Pri natieraní jednotlivých vrstiev farieb musíme dbať na ich dĺžku schnutia. Tá sa pohybuje okolo 12 hodín u jednej vrstvy, ale záleží na prostredí, kde natierame. Vonku na slnku bude schnutie rozhodne rýchlejšie. Odporúčame však natierať dvere v garáži či v inom uzavretom priestore, kde zamedzíte zaneseniu prachu a iných nečistôt. Ak dodržíte všetky tieto rady a tipy, docielite maximálneho efektu hladkých a čistých dverí.

ešte minútku!

neodchádzajte od nás s prázdnymi rukami!

Pripravili sme si pre Vás darček v podobe
zľavového kupónu na akýkoľvek nákup.

Šanca sa už nebude opakovať!

Prezraďte nám Vaše krstné meno a email
a vyzdvihnite si 5% zľavu na nákup!