Objednávky spracovávame a posielame v normálnom režime. Viac informácií tu.

Ako si vybrať typ kovania – BB, PZ, WC, B/O

 

Možno ste už na tento problém tiež narazili. Vyberáte kľučku a zrazu predavač, internetový obchod alebo elektronický systém chce, aby ste zvolili či má byť produkt BB, PZ, WC alebo B/O. Prípadne zvažujete kúpu kľučky, takže Vás táto situácia pravdepodobne čaká.

V každom prípade, pokiaľ kupujete kovanie na dvere, na tieto skratky určite narazíte a je dobré vedieť nie len to, čo znamenajú, ale aj podľa čoho vybrať správnu a hodiacu sa variantu.

Význam jednotlivých skratiek

Dvere môžu mať rôzne zámky. Aby bol výber konkrétneho typu pre užívateľa čo najjednoduchší, tak získal každý druh svoje špecifické označenie. Vďaka tomu získate u každého predajcu naozaj ľahko práve tu variantu, ktorú potrebujete a nemusíte potom riešiť problém s odlišným kovaním a zámkom.

Čo ale jednotlivé skratky znamenajú? 

  • BB – kľučky s otvorom pre klasický interiérový kľúč (veľký dózický kľúč)
  • PZ – kľučky s otvorom pre zámkovú cylindrickú vložku (FAB)
  • WC – kľučky s poistkou (na WC, do kúpeľne). Dvere sa obvykle zamykajú z jednej strany, na druhej strane je iba poistka. Tá sa dá v prípade núdze špeciálnym predmetom odistiť.
  • B/O –štítok alebo rozeta bez dolného otvoru. Predovšetkým u štítkového kovania.

 

Co znamenají zkratky u dveřního kování a jké máme rozety - Ráj kování

Určení správného typu

Pokiaľ si lámete hlavu s tým, ktorý typ zakúpiť, tak stačí jediná vec – pozrite sa, aký zámok majú vaše súčasné dvere. Nová kľučka musí typovo súhlasiť, aby mohol kľúč zapadnúť do zámku a dvere boli naplno funkčné. Ak teda máte napríklad BB, určite pri nákupe v eshope (alebo u predajcu) zvoľte tento variant. A máte hotovo!

Ak by ste si však radi zakúpili napríklad do kúpeľne kľučku s WC poistkou, ale máte tam momentálne iný typ, tak nezúfajte. Keď zakúpite WC zámok (v tomto prípade konkrétne taký, ktorý má namiesto vložky priestor pre štvorhran prechádzajúci zámkom) tak môžete mať pokojne WC kovanie. Je to teda len na Vás. Súčasná situácia Vás nemusí limitovať. Určite z nej ale zakaždým vychádzajte!

Dúfam, že Vám článok pomohol :-)

Pozrite sa na ďalšie články našom blogu alevo navštívne poradňu, kde dozaista zodpovieme na všetky Vaše otázky.

 

Ondřej Lang, ondrej@najklucky.sk

-- majiteľ a prevádzkovateľ internetového obchodu najklucky.sk --

Novinka
 

E-book zdarma

PDF knižka zadarmo

Ako vybrať dverové kľučku ...

... aneb šetrite čas a peniaze. Vyberajte s prehľadom profesionála. 

 

Zadajte Váš mail do poľa a v zápätí Vám na neho dorazí PDF knižka. Více...

Bezpečné platby