Dvere (9) Kovania a kľučky (24) Príslušenstvo k dverám (7) Novinky (6) Inšpirácia (7)

10 + 1 odpovedí, ako vybrať dverné kľučku.

Zadajte Váš mail a stiahnite si PDF knižku zadarmo. Viac o knihe nájdete tu. Zároveň vďaka stiahnutie získate prístupy k špeciálnej akciám, ktoré raz za čas zasielame.

 

Formulár sa odosiela, počkajte prosím ...

Vyberajte kľučky na dvere s istotou.

Pokiaľ by ste si radi kúpili novú kľučku, ale nechcete stráviť hodiny študovaním rôznych materiálov, tak sa Vám určite bude hodiť pár základných informácií, ktoré Vám k dobrému výberu pomôžu a k tomu toľko času nezaberú. Poďme si preto vysvetliť pár dôležitých pojmov a oblastí, s ktorými sa pri výbere kľučky môžeme stretnúť. 

Druh kovania

V dnešnej dobe sa stretávame najčastejšie s tromi druhmi kovania.

Faro QR - rozetová klika na interiérové dveře - Ráj kování

Demeter - štítová klika na dveře - Ráj kování

 >> Štítkové kovanie je v jednom celku s kľučkou a aj otvorom pre zámok. (obrázok)

>> Rozetové kovanie má oddelenú časť pre kľučku a zámok. (obrázok)

>> Kovanie + držadlo má na jednej strane kľučku a na druhej strane je guľa alebo držadlo (madlo).

Na interiérové kľučky sa najčastejšie používa štítkové alebo rozetové kovanie. Držadlá, či gule sú využívané predovšetkým u kovaní na vchodové dvere. Na interiérové posuvné dvere sa používajú tiež držadlá, ktoré sú upravené a majú obvykle úchyt v dverách. 

 
 
 
 

Rozstup

Ďalej je nutné poznať rozstup, ktorý patrí v prípade niektorých druhov kovana k najdôležitejším parametrom a u iných je úplne zbytočný. Pokiaľ si teda chceme ušetriť prácu, najskôr zvolíme typ kovania a potom sa môžeme zamerať na rozstup.

Rozstup je vzdialenosť medzi osou kľučky a osou otáčania kľúča. Dôležitý je u štítkového kovania, kde by ste ho určite mali poznať, aby kľučka výborne padla k vašim dverám. Čo sa týka rozetového kovania, nie je rozstup dôležitý, pretože jednotlivé diely môžete od seba umiestniť do vzdialenosti, akú potrebujete.

Najčastejšie sa stretávame s rozstupom o veľkosti 72 mm  a 90 mm. Môžeme však naraziť tiež na rozmer 92 mm (to predovšetkým u bezpečnostného alebo vchodového kovania) a prípadne aj na iné. Môžete si prečítať aj rozsiahlejší článok o rozstupe

 

Typ otvoru

Pri výbere kľučky je podstatné vedieť aj typ zámku. Opäť sú najčastejšie tri hlavné druhy:

>> BB – otvor pre interiérový (dózický) kľúč

>> PZ  – otvor pre zámkovú cylindrickú vložku (fabku) – veľmi známe

>> WC – označenie pre WC sadu s vmontovaným kľúčom

>> B/O – označenie pre kľučku bez otvoru 

Typ otvoru u dveřní kliky - Ráj kování

Povrch

Samozrejme by sme nemali zabúdať na povrch. Kľučka je pekná, keď ladí s okolím. Môžeme z nej urobiť však aj zaujímavý doplnok, či dominantný prvok, je to len na nás. V dnešnej dobe existuje veľa farieb, odtieňov ale aj materiálov a to samozrejme aj vo svete kľučiek.

Najčastejšie sa ponúkajú kľučky v povrchových úpravách: mosadz, hliník, chróm, antikoro, bronz  a v rôznych kombináciách vymenovaných materiálov. V miestach, kde sa kľučka používa častejšie (napríklad chodba, vchodové dvere alebo čakáreň) sú vhodnejšie prevedenia s kvalitnejšou povrchovou úpravou, aby sa daná kľučka rýchlo neopotrebovala. Medzi také môžeme zaradiť napríklad niektoré prevedenia z antikoru, kovové kľučky alebo špeciálne kľučky so zvýšenou odolnosťou proti poškriabaniu a inému poškodeniu.

Pred nákupom by sme si mali tiež premyslieť, či chceme variantu kľučka – kľučka, kľučka – držadlo alebo kľučka – guľa. K tomu sa tiež musíme uistiť, na ktorú stranu dvere (respektíve kľučka) má byť. Potom už nákup nebude problém, ale rýchla záležitosť.

To je pre dnešok všetko, snáď Vám bol tento článok užitočný :-)

Pozrite sa taktiež na ďalšie články na blogu

 

Klára Manfrinová

-- autorka je blogerkou najklucky.sk a týmto článkom prezentuje vlastný názor na danú tému --

ešte minútku!

neodchádzajte od nás s prázdnymi rukami!

Pripravili sme si pre Vás darček v podobe
zľavového kupónu na akýkoľvek nákup.

Šanca sa už nebude opakovať!

Prezraďte nám Vaše krstné meno a email
a vyzdvihnite si 3% zľavu na nákup!