Dvere (9) Kovania a kľučky (24) Príslušenstvo k dverám (7) Novinky (6) Inšpirácia (7)

10 + 1 odpovedí, ako vybrať dverné kľučku.

Zadajte Váš mail a stiahnite si PDF knižku zadarmo. Viac o knihe nájdete tu. Zároveň vďaka stiahnutie získate prístupy k špeciálnej akciám, ktoré raz za čas zasielame.

 

Formulár sa odosiela, počkajte prosím ...

Biometrický zámok - kľúče stranou, odomykajte pomocou odtlačku prsta!

V tomto článku si priblížime pomerne nový trend vo svete zámku a odomykania dverí - biometrický zámok. 

V dnešnej dobe neustále sa rozvijajúcej technológiu už dávno neplatí, že dvere sa dajú otvoriť len pomocou kľúča či karty. Stále častejšie sa začína hovoriť o novej metóde biometrie, ktorá sa zaoberá snímaním rôzných častí ľudského tela, mimo iného práve aj odtlačkami prstov. Práve z toho vznikol názov - Biometrický zámok. Aké má funkcie? Čím sa líši od klasického odomykania dverí? Čo nového prináša trh? Nasledujúci článok vám odpovie na tieto otázky!
 

Nehrozí strata ani odcudzenie 

Či už máte v domácnosti alebo v kancelárií dvere na klasický kľúč, ID kartu alebo na PIN kód, istotne viete, že sa vášho jedinečného prístupu dalo zneužiť. Kľúče sa môžu kedykoľvek stratiť, či vám ich v horšom prípade môžu ukradnúť. To isté platí aj pre ID kartu a PIN sa dá za určitých okolností tiež zistiť. Istotne si dokážete predstaviť nepríjemnosti spojené s riešením podobých záležitostí. Jedná sa o starosti naviac, u ktorých dokonca v mnohých prípadoch musíte siahnúť do svojho vrecka. 

používa rôzne účely snímania časti ľudského tela, pričom najčastejšie sa jedná o sken ruky, tváre alebo jeho častí. Biometrické zámky používajú v drtivej väčšine snímače odtlačkov prstov, kde žiadne odcudzenie a podobné nepríjemnosti nehrozia. Vaše údraje nemôže nikto skopírovať a dokonca ani vy sami nemôžete cudziemu človeku údaje zapožičiať. Nemožnosť zapožičania, odcudzenia, stratenia či zabudnutia sú tak hlavnými výhodami biometrického zámku.
 

Unikatný design

Biometrických zámkov je nespočetné množstvo a svojim vzhľadom sa tak v mnohých ohľadoch líšia. U niektorých typov by ste takmer nepoznali rozdiel od bežného zámku, u ďalších sú zasa rozdiely markantnejšie. Podobnému vzhťadu biometrického zámku nahráva prítomnosť klasického zámku na kľúč. Ten je však k dispozícií len k núdzovému odomykaniu/uzamykaniu v prípade, že sa biometrický zámok mechanicky či inak poškodí. Hlavným faktorom určujúcim vzhľad sú predovšetkým doplnkové funkcie zámku, čo sú napríklad rôzne technológie snímačov odltačkov prstov.  Biometrických zámků je nepřeberné množství a svým vzhledem se tak v mnoha ohledech liší. 

 

Výhodný pre podniky

Ďalšou veľkou výhodou biometrického zámku sú nulové náklady pri rozšírení počtu ľudí s prístom do dverí. Zámky majú v sebe zabudovanú pamäť, ktorá si dokáže zapamätať zhruba okolo 1 000 odtlačkov prstov (závislí na konkrétnom modely), prípadne iných charakteristických rysov. Takýto systém sa oplatí predovšetkým v zamestnaní, kde tak odpadá stratový systém ID kariet. Vďaka snímačov odtlačkov prstov má tak naviac každá firma jasný prehľad o pohybu svojich zamestnancov po budove. Bezpečnosť a ľahké použitie tieto metódy naviac oceníte v prípade, že máte doma deti. 

Ďalšie vlastnosti biometrického zámku

  • Automatické zamykanie  
  • Dočasne otváranie 
  • Dočasné blokovanie odtlačkov 
  • Núdzové napojenie 
  • Záložné prístupové kódy
  • Svetelná signalizácia či hlasová nápoveda 

 

Vyššie popísané funkcie nemusia byť obsiahnuté v každom modely biometrického zámku a jeho výber môžete prispôsobiť práve podľa už spomínaných vlastností. Automatické zamykanie vám ušetrí čas, naviac odpadá problematika zabudnutia kľúča zasunutého z druhej strany zámku. Vybrané modely ponúkajú aj možnosť administratívneho alebo iného režimu, podľa ktorého sa dá zámok rôzne ovládať. 

Biometrický zámok je samozrejme napojený baterkou, ktorá sa čas od času vybije. Pre tento prípad sú určité modely vybavené núdzovým napájaním z externej batérie po odomknutí/zamknutí. Ďalším spôsobom je použitie záležného kľúča. 

Biometrické zámky musia myslieť taktiež na prípadné problémy a nevýhody spôsobené snímaním odtlačkov prstov. Keďže existujú modely, ktoré rozpoznajú váš odtlačok pre špinu, krém či rukavice, môže sa stať, že sa n apríklad niekde pri športe poraníte a snímanie odtlačkov prstov sa stane nemôžným. Pre tento prípad súzámky vybavené záložnými pristupovými kódmi, ktoré môžu byť použité tiež pre núdzový vstup. 

Za zabezpečenie si priplatíte 

Nakoľko ide o sofistikovanú metódu prístupu do dverí, je i oceňovacia cena biometrického zámku vyššia než u klasických mechanických zámkov. Cena u základných modelov sa v súčasnej dobe pohybuje okolo 150-200 eur, modely poskytujúce nadštandartné služby sú o poznanie drahšie. Pokiaľ však často strácate kľúče alebo skrátka nechcete riešiť podobne problémy, určite sa vám zabezpečenie biometrického zámku vyplatí.

ešte minútku!

neodchádzajte od nás s prázdnymi rukami!

Pripravili sme si pre Vás darček v podobe
zľavového kupónu na akýkoľvek nákup.

Šanca sa už nebude opakovať!

Prezraďte nám Vaše krstné meno a email
a vyzdvihnite si 3% zľavu na nákup!