Dvere (9) Kovania a kľučky (24) Príslušenstvo k dverám (7) Novinky (6) Inšpirácia (7)

10 + 1 odpovedí, ako vybrať dverné kľučku.

Zadajte Váš mail a stiahnite si PDF knižku zadarmo. Viac o knihe nájdete tu. Zároveň vďaka stiahnutie získate prístupy k špeciálnej akciám, ktoré raz za čas zasielame.

 

Formulár sa odosiela, počkajte prosím ...

Biometrický zámok - kľúče stranou, odomykajte pomocou odtlačku prstov!

V tomto článku si priblížime pomerne nový trend vo svete zámkov a odomykanie dverí - biometrický zámok.

V dnešní době neustále se rozvíjejících technologií již dávno neplatí, že dveře se dají otevřít pouze pomocí klíče či karty. Stále častěji se 

začíná mluvit také o nové metodě biometrie, která se zabývá snímáním různých částí lidského těla, mimo jiné právě také otisků prstů. Odtud tedy vznikl název – Biometrický zámek. Jaké má funkce? Čím se liší od klasického odemykání dveří? Co nového přináší na trh? Následující řádky ukáží!

Nehrozí strata alebo odcudzenie

Či už máte v domácnosti či kancelárii dvere na klasický kľúč, ID kartu alebo napríklad na PIN kód, iste viete, že sa vášho jedinečného prístupu dalo zneužiť. Kľúče sa môžu kedykoľvek stratiť, či vám je v horšom prípade môže niekto odcudziť. To isté platí aj pre ID kartu a PIN sa dá za určitých okolností tiež zistiť. Iste si dokážete predstaviť tie nepríjemnosti spojené s riešením podobných záležitosťou. Jedná sa o starosti navyše, u ktorých ešte v mnohých prípadoch musíte siahnuť do svojho vrecka.

  Nová metóda biometrie pre identifikáciu užívateľa na základe poskytnutia biometrických dát také problémy vylučuje. Biometrie používa na rôzne účely snímanie častí ľudského tela, pričom najčastejšie sa jedná o sken ruky, tváre alebo jeho častí. Biometrické zámky používajú v drvivej väčšine snímača odtlačkov prstov, kde žiadne odcudzenie a podobné nepríjemnosti nehrozí. Vaše údaje nemôže nikto skopírovať a dokonca ani vy sami nemôžete cudziemu človeku údaje zapožičať. Nemožnosť zapožičanie, odcudzenia, straty či zabudnutie sú tak hlavnými výhodami biometrického zámku.

Unikátny dizajn

Biometrických zámkov je nepreberné množstvo a svojím vzhľadom sa tak v mnohých ohľadoch líšia. U niektorých typov by ste takmer nespoznali rozdiel od bežného zámku, u ďalších sú zase rozdiely markantnejší. Podobnému vzhľadu biometrického zámku nahráva prítomnosť klasického zámku na kľúč. Ten je však k dispozícii len k núdzovému odomknutie / zamknutie v prípade, že sa biometrický zámok mechanicky či inak poškodí. Hlavným faktorom určujúcim vzhľad sú predovšetkým doplnkové funkcie zámku, čo sú napríklad rôzne technológie snímačov odtlačkov prstov.

Výhodné pre podniky

Ďalšou veľkou výhodou biometrického zámku sú nulové náklady pri rozšírenie počtu ľudí s prístupom do dverí. Zámky majú v sebe zabudovanú pamäť, ktorá si dokáže zapamätať zhruba okolo 1 000 odtlačkov prstov (závislé na konkrétnom modeli), prípadne iných charakterových čŕt. Takýto systém sa oplatí najmä v zamestnaní, kde tak odpadá stratový systém ID kariet. Vďaka snímaču odtlačkov prstov má potom navyše každá firma jasný prehľad o pohybe svojich zamestnancov po budove. Bezpečnosť a jednoduché použitie tejto metódy naviac oceníte aj v prípade, že máte doma deti.

 

Ďalšie vlastnosti biometrického zámku

  • Automatické zamykanie
  • Dočasné otváranie
  • Dočasné blokovanie odtlačkov
  • Núdzové napájanie
  • Záložné prístupové kódy
  • Svetelná signalizácia či hlasová nápoveda

Vyššie popísané funkcie už nemusia byť obsiahnuté v každom modeli biometrického zámku a jeho výber môžete prispôsobiť práve podľa spomínaných vlastností. Automatické zamykanie vám ušetrí čas, navyše odpadá problematika zabudnutého kľúča zasunutého z druhej strany zámku. Vybrané modely ponúkajú aj možnosť administrátorského či iného režimu, podľa ktorého sa dá zámok rôzne ovládať.

Biometrický zámok je samozrejme napájaný batériou, ktorá sa čas od času vybije. Pre tento prípad sú určité modely vybavené núdzovým napájaním z externej batérie pre odomknutie / zamknutie. Ďalším spôsobom je použitie záložného kľúča.

Biometrické zámky musí myslieť aj na prípadné problémy a nevýhody spôsobené snímaním odtlačkov prstov. Hoci existujú modely, ktoré rozpoznajú váš odtlačok cez špinu, krém či rukavice, môže sa stať, že sa napríklad niekde pri športe poraníte a snímanie odtlačkov sa stane nemožným. Pre tento prípad sú zámky vybavené záložnými prístupovými kódy, ktoré môžu byť využité aj pre núdzový vstup.

Za obstaranie si priplatíte

Keďže sa jedná o sofistikovanú metódu prístupu do dverí, je aj obstarávacia cena biometrického zámku vyššia ako u klasických mechanických zámkov. Cena u základných modelov sa v súčasnosti pohybuje okolo 5-6 tisíc korún, modely poskytujúce nadštandardné služby sú o poznanie drahšie. Ak však často strácate kľúče alebo skrátka nechcete riešiť podobné problémy, určite sa obstaranie biometrického zámku v konečnom meradle oplatí.

ešte minútku!

neodchádzajte od nás s prázdnymi rukami!

Pripravili sme si pre Vás darček v podobe
zľavového kupónu na akýkoľvek nákup.

Šanca sa už nebude opakovať!

Prezraďte nám Vaše krstné meno a email
a vyzdvihnite si 3% zľavu na nákup!