Objednávky spracovávame a posielame v normálnom režime. Viac informácií tu.

PORADŇA - Ako merať rozstup?

Čo je rozstup a ako ho zmeriam?

Rozstup môžeme definovať ako vzdialenosť medzi stredom kľučky a stredom otáčania vložky, čo znázorňuje prvý obrázok. Inými slovami je to rozmer, ktorý určuje, ako ďaleko je od seba os kľučky a os zámky. 

Najčastejšie sa stretávame s rozstupom 72 mm, čo je v dnešnej dobe štandardný rozmer. Tiež sa ale používa 90 mm92 mm (predovšetkým u starších typov dverí) a v naozaj netradičných prípadoch  aj 88 mm a 55 mm.

 

Ako zmerať rozstup

Ak chcete kupovať novú kľučku, tak by ste mali v prvom rade vedieť, aký typ kovania hľadáte, pretože od toho sa odvíja, či je nutné rozstup merať.

>> Pri štítkovom vchodovom kovaní je potrebné rozstup zmerať.

>> Pri rozetovom kovaní sa rozstup neurčuje, pretože si môžete spodný štítok nastaviť do takej vzdialenosti od kľučky, akú potrebujete.

Samotné meranie rozstupu môže prebiehať dvomi spôsobmi:

1.       Podľa typu kľučky

Túto metódu využijeme predovšetkým v prípade, keď meníme terajšie kovanie za nové. Vždy si musíme najskôr zodpovedne určiť obidve osi – teda os kľučky a os spodného otvoru pre kľúč. Keď si budeme naozaj istí, že máme všetko presne nastavené, môžeme merať vzdialenosť. Výsledky zaokrúhľujeme na celé milimetre. 

2.       Podľa zadlabovacieho zámku

Meranie podľa zadlabovacieho zámku je presnejšie a používa sa predovšetkým v situácií, kedy máme nové dvere. Ak však nie sme spokojní s prvou metódou, môžeme skúsiť toto meranie aj v prípade, že máme dvere staršie.

Postup je nasledujúci: vysadíme z krídla dverí zadlabovací zámok, zaznačíme si opäť dve osi a potom zmeriame vzdialenosť. Takto zistíme rozstup, ktorý je potrebný ku kúpe tej správnej kľučky.

Ak budete potrebovať vedieť ďalšie detaily, tak sa na nás neváhajte obrátiť, radi Vám poradíme.

Pozrite sa, prosím, tiež na naše ďalšie články na blogu.

 

Ondřej Lang, ondrej@najklucky.sk

-- majiteľ a prevádzkovateľ internetového obchodu najklucky.sk --

Novinka
 

E-book zdarma

PDF knižka zadarmo

Ako vybrať dverové kľučku ...

... aneb šetrite čas a peniaze. Vyberajte s prehľadom profesionála. 

 

Zadajte Váš mail do poľa a v zápätí Vám na neho dorazí PDF knižka. Více...

Bezpečné platby