Dvere (9) Kovania a kľučky (24) Príslušenstvo k dverám (7) Novinky (6) Inšpirácia (7)

10 + 1 odpovedí, ako vybrať dverné kľučku.

Zadajte Váš mail a stiahnite si PDF knižku zadarmo. Viac o knihe nájdete tu. Zároveň vďaka stiahnutie získate prístupy k špeciálnej akciám, ktoré raz za čas zasielame.

 

Formulár sa odosiela, počkajte prosím ...

Radíme: Ako merať rozteč?

Rozstup môžeme definovať ako vzdialenosť medzi stredom kľučky a stredom otáčania vložky, čo znázorňuje aj prvý obrázok. Inými slovami je to tiež rozmer, ktorý hovorí, ako ďaleko je od seba os kľučky a os zámku.

Najčastejšie sa môžeme stretnúť s rozstupom s veľkosťou 72 mm, čo je v dnešnej dobe štandardný rozmer. Tiež je ale používané 90 mm a 92 mm (predovšetkým u starších typov dverí) a prípadne v naozaj netradičných prípadoch aj 88 mm a 55 mm.

Ako rozteč zmerať?

Pokiaľ chcete kupovať novú kľučku, tak by ste mali v prvom rade vedieť, aký typ kovania hľadáte, pretože od toho sa tiež odvíja, či je nutné rozstup vôbec merať.

  • · U štítového alebo vchodového kovania veľkosť roztečie musíte poznať.
  • · U rozetového kovania sa rozteč neurčuje, pretože si môžete spodnú štítok nastaviť do takej vzdialenosti, akú potrebujete.

Samotné meranie rozstupy môže prebiehať dvoma spôsobmi:

1. Podľa typu kľučky

Túto metódu využijeme predovšetkým v prípade, keď meníme súčasnej dverové kovania za nové. Vždy si musíme najskôr starostlivo určiť obe osi - teda os kľučky a os spodného otvoru pre kľúč. A až keď si budeme istí, že máme všetko presne nastavené, môžeme zmerať vzdialenosť. Výsledky nemusia byť úplne presné, ale dajú sa pri výbere použiť.

2. Podľa zadlabovacieho zámku

Meranie podľa zadlabovacieho zámku je presnejší a používa sa predovšetkým v situácii, keď máme nové dvere. Ak však nie sme spokojní s prvou metódou, môžeme skúsiť toto meranie tiež, a to aj keď máme dvere starší.

Postup je potom nasledovné - vysadíme z dverného krídla zadlabávací zámok, zaznačíme si opäť obe osi a potom zmeriame vzdialenosť. Týmto zistíme rozstup a môžeme kúpiť tú správnu kľučku.

Ak budete potrebovať pozjišťovat ďalšie detaily, tak sa na mňa neváhajte obrátiť, rád Vám pomôžem.

 

Pozrite sa tiež na ďalšie blogové články.

Ondřej Lang, ondrej@rajkovani.cz

majiteľ a prevádzkovateľ internetového obchodu Najklucky.sk

 

ešte minútku!

neodchádzajte od nás s prázdnymi rukami!

Pripravili sme si pre Vás darček v podobe
zľavového kupónu na akýkoľvek nákup.

Šanca sa už nebude opakovať!

Prezraďte nám Vaše krstné meno a email
a vyzdvihnite si 3% zľavu na nákup!