¨ Z akého materiálu sa vyrábajú kľučky? | Naj Kľučky
Dvere (9) Kovania a kľučky (24) Príslušenstvo k dverám (7) Novinky (6) Inšpirácia (7)

10 + 1 odpovedí, ako vybrať dverné kľučku.

Zadajte Váš mail a stiahnite si PDF knižku zadarmo. Viac o knihe nájdete tu. Zároveň vďaka stiahnutie získate prístupy k špeciálnej akciám, ktoré raz za čas zasielame.

 

Formulár sa odosiela, počkajte prosím ...

Z akého materiálu sa vyrábajú interiérové kľučky?

Ak vyberáme kľučku, malo by nás určite zaujímať, z čoho je vyrobená. Materiál totiž nemá vplyv len na životnosť či odolnosť, ale pôsobí aj na ďalšie podstatné aspekty a vo veľkej miere ovplyvňuje, ako sa nám bude s kľučkou žiť. Preto tento parameter pri výbere určite nepodceňujte!

Pokiaľ vyberáme kľučku, malo by nás zaujímať, z čoho je vyrobená. Materiál totižto nemá vplyv iba na životnosť či odolnosť, ale pôsobí tiež na ďalšie podstatné aspekty a vo veľkej miere ovplyvňuje, ako sa nám s kľučkou bude žiť. Preto určite nepodceňte pri výbere aj tento parameter!

Materiál sa u kľučiek odvíja od typu kovania. Napríklad interiérové kovanie je najčastejšie mosadzné, z nehrdzavejúcej ocele alebo zliatina zinku a hliníku. Vchodové či vonkajšie kovanie býva hlavne z kovových zliatin, ale väčšinou spoločne s vrstvou oxidu na jeho povrchu, ktorý zaisťuje  väčšiu životnosť a chráni ju aj vo vnútri.

Rozdiel v materiáloch je pochopiteľný. Na rôznych miestach je rôzna frekvencia používania kľučky a taktiež rozličný nápor vonkajších vplyvov, čo musí byť samozrejme pri výbore zohľadnené. Aké materiály sú teda najviac preferované a kam je tieto kľučky ideálne umiestniť? 

 

Charakteristika najpoužívanejších materiálov do interiéru:

Zliatina hliníku a zinku (ZnAl)

  • V súčasnosti najpoužívanejší materiál
  • Vhodný do všetkých interiérov
  • Využíva sa na výrobu rôznych druhov kľučiek

 

Mosadz

  • Kvalitnejší materiál ako ZnAl
  • Veľmi dobrá odolnosť proti korózií
  • Pružný (vďaka tomu je kľučku možné spracovať do dizajnovo zaujímavých tvarov a to pri zachovaní vysokého štandardu kvality)

 

Nehrdzavejúca oceľ

  • Najdlhšia životnosť
  • Veľmi dobrá odolnosť proti korózií
  • Vhodná predovšetkým do frekventovaných priestorov (verejné miesta, školy, nemocnice)

 

Nutné je však podotknúť, že pri výrobe kovaní nemusí byť použitý iba jeden materiál. Môžeme nájsť taktiež rôzne kombinácie či úpravy a samozrejme niektorí dodávatelia a výrobcovia občas prekvapia jedinečným či neobvyklým materiálom. Je teda určite z čoho vyberať, takže si dobre rozmyslite, z čoho má vaša kľučka byť.

Pokiaľ Vás zajímajú ďalšie články, pozrite sa na náš blog alebo pokiaľ potrebujete poradiť, tak navštívte aj našu poradňu.

 

Klára Manfrinová

-- autorka je blogerkou najklucky.sk a týmto článkom prezentuje vlastný názor na danú tému --

ešte minútku!

neodchádzajte od nás s prázdnymi rukami!

Pripravili sme si pre Vás darček v podobe
zľavového kupónu na akýkoľvek nákup.

Šanca sa už nebude opakovať!

Prezraďte nám Vaše krstné meno a email
a vyzdvihnite si 3% zľavu na nákup!