Dvere (9) Kovania a kľučky (24) Príslušenstvo k dverám (7) Novinky (6) Inšpirácia (7)

10 + 1 odpovedí, ako vybrať dverné kľučku.

Zadajte Váš mail a stiahnite si PDF knižku zadarmo. Viac o knihe nájdete tu. Zároveň vďaka stiahnutie získate prístupy k špeciálnej akciám, ktoré raz za čas zasielame.

 

Formulár sa odosiela, počkajte prosím ...

Zatvárač dverí - ako ho správne vybrať?

Už z názvu je najskôr všetkým zrejmé, k čomu takýto zatvárač dverí bude slúžiť. Asi nikoho teda neprekvapí, že zatvárač použijeme tam, kde chceme mať vždy dvere správne zatvorené. Hoci sa z konštrukčného hľadiska ide o pomerne jednoduchú pomôcku, musíme si pri jej výbere dať pozor na niekoľko základných kritérií, ktoré ovplyvňujú správnu funkciu zatváračov dverí.

Zatvárače - základné rozdelenie

 

Na trhu dnes existuje niekoľko druhov zatváračov dverí, pričom sa všetky dajú zaradiť do troch základných kategórií:

  • Podlahové zatvárače - umiestňujú sa na spodnú časť konštrukcie dverí, využívajú sa pre svoj nenápadný dizajn a v prípadoch, kedy nie je možné využiť hornej časti dverí
  • Dverové zatvárače s hornou montážou - tieto typy sú na trhu najbežnejšie, ako už z názvu vyplýva, inštalujú sa na hornú časť dverných konštrukcií
  • Integrované zatvárače - veľmi nenápadné zatvárače, ktoré sú zabudované v samotných dverách, neruší teda celkový dizajn dverí a sú priestorovo veľmi úsporné

 

Podľa čoho vybrať správny zatvárač

Princípom sa jednotlivé samozatvárače nelíšia, ich hlavnou úlohou vždy bude udržiavať dvere zatvorené. Medzi tromi základnými druhmi, ktoré sme popísali vyššie, si do istej miery môžete zvoliť úplne sami. Keďže ale aj samotných dverí je veľa druhov, treba si pred kúpou samozatvárače zistiť niekoľko hlavných kritérií.

Najprv musíte poznať hmotnosť a veľkosť dverného krídla, umiestnenie a polohu dverí a v neposlednom rade ich záťaž (frekvencia otvárania). Ďalším kľúčovým faktorom iste bude, či ak sú vaše dvere umiestnené v interiéri či exteriéri. Pri vonkajšom použití bude záťaž k ich zatváraniu vďaka poveternostným podmienkam predsa len vyšší, čo bude treba zohľadniť aj pri kúpe dverných zatváračov.

Všeobecne platí pravidlo, že čím väčšie a ťažšie dvere, tým silnejší zatvárače bude treba zaobstarať. Táto sila sa označuje číslami 1-7, pričom vyššie číslo znamená tiež silnejší zatváranie. Nasledujúca tabuľka ukazuje všeobecné parametre dverí a k nim vhodné typy zatváračov podľa normy ČSN EN 1154.

 

Síla zavírání

Doporučená šířka dveří

Doporučená hmotnost dveří (kg)

1

750 mm

20 kg

2

850 mm

40 kg

3

950 mm

60 kg

4

1100 mm

80 kg

5

1250 mm

100 kg

6

1400 mm

120 kg

7

1600 mm

160 kg

 

Na čo si dať pri výbere pozor

Ak sa chystáme dverné zatvárače upevniť na požiarne dvere, odporúča sa zvoliť minimálne silu zatváranie 3. Ak máme dvere umiestnené v exteriéri, musíme brať do úvahy silu vetra a ďalšie poveternostné podmienky. Aby tak nedochádzalo k nepríjemnému nedovieraní dverí, všeobecne sa odporúča zvoliť vyššiu silu zatváračov, než je uvedená v tabuľke.

Môže sa nám tiež stať, že budeme chcieť samozatvárač nainštalovať na dvere so špeciálnou konštrukciou, pričom na upevnenie zatvárače bude okrem klasického postupu potrebné ešte použiť špeciálne držadlá a upevňovače. Takéto doplnky samozrejme môžu mať negatívny vplyv na silu zatváranie, preto sa opäť odporúča voliť vyššiu silu.

 

Napríklad GEZE, výrobca samozatváračov, na tieto okolnosti myslí, a tak ponúka na trhu rad zatváračov s veľkým zatváracím rozpätím, ktoré si môžete regulovať aj vy sami. Každý výrobca však samozrejme ponúka rozdielne možnosti, v ktorých sa bežný človek nemusí hneď vyznať. S konečným výberom samozatvárače by vám mali byť schopní poradiť na každej špecializovanej predajni, určite teda také možnosti využite pre prípadné otázky.

 

Cenové rozpätie

Na cenu dverných zatváračov má vplyv predovšetkým ich sila zatvárania, prípadne niektoré zo špecifických parametrov pri vybraných druhov. Všeobecne však platí, že sa dá samozatvárač zaobstarať za rozumnú cenu. 

Naj kľučky ponúka výhradne zatvárače značky GEZE, ktorá patrí k popredným výrobcom v tejto oblasti a je zárukou odolnosti a vysokej kvality. Ponuku nájdete na našom eshope, kde si zvolené produkty môžete objednať až k vám domov. V prípade akýchkoľvek nejasností alebo otázok, neváhajte nás kontaktovať na čísle +420 777 76 86 70, radi Vám poradíme!

Ako správne vybrať zatvárač dverí? Na čo si dať pri výbere samozatvárače pozor? Veľa užitočných informácií o dverovým príslušenstva nájdete na Najklucky.sk.

 

ešte minútku!

neodchádzajte od nás s prázdnymi rukami!

Pripravili sme si pre Vás darček v podobe
zľavového kupónu na akýkoľvek nákup.

Šanca sa už nebude opakovať!

Prezraďte nám Vaše krstné meno a email
a vyzdvihnite si 3% zľavu na nákup!