Dvere (9) Kovania a kľučky (24) Príslušenstvo k dverám (7) Novinky (6) Inšpirácia (7)

10 + 1 odpovedí, ako vybrať dverné kľučku.

Zadajte Váš mail a stiahnite si PDF knižku zadarmo. Viac o knihe nájdete tu. Zároveň vďaka stiahnutie získate prístupy k špeciálnej akciám, ktoré raz za čas zasielame.

 

Formulár sa odosiela, počkajte prosím ...

Iba kľučka nestačí, alebo čo všetko sa dá ku kľučke zohnať?

Pokiaľ si kupujete úplne nové kovanie, možno Vás bude zaujímať na čo sa zamerať. Taktiež pokiaľ už kovanie máte, ale radi by ste ho nahradili novým, alebo pokiaľ by ste radi svoje dvere trošku vylepšili, tak sa Vám môžu hodiť informácie o tom, čo môže byť súčasťou dverí. V žiadnom prípade totižto neplatí, že sa vyberá iba kľučka. 

 
 

Obvykle majú dvere množstvo rôznych prvkov a doplnkov. Niektoré sú dôležité z dôvodu bezpečnosti a funkčnosti celého systému, iné majú estetickú funkciu a ďalšie sú rýdzo praktickou záležitosťou, ktorá spraví život ľahším. S čím konkrétne sa stretávame si teraz uvedieme a to vrátanie charakteristiky a obrázkovej ukážky. 

 

Zámok

 

Jednou zo základných vecí, ktoré by nemali chýbať je samozrejme . Podľa Jeho typu vyberáme kľučku aj štítok (kovanie), preto je vhodné vedieť aký typ máme pred zakúpením kovania. Existujú tri hlavné typy:

  • Dózický zámok, do ktorého pasuje obyčajný vylisovaný kľúč.
  • Vložkový zámok, kde je treba cylindrickú vložku s kľúčmi.
  • WV zámok (zámok so spodným štvorhranným otvorom), ktorý sa používa najmä do kúpeľní a toaliet. 
 
 

Zarážka dverí

 

K interiérovým dverám sa často kupuje zarážka dverí, ktorá ochráni nie len kľučku a dvere, ale taktiež steny, nábytok, okná či iné vybavenie od nechceného poškodenia. Okrem toho prispieva aj k zníženiu hluku, lebo s ňou dvere ani okná nebúchajú v takej miere. V neposlednej rade má plus aj v tom, že sa kvôli nej nevíri také množstvo prachu. Na trhu môžete zarážky nájsť v rôznych prevedeniach – nenápadných, elegantných, obyčajných, no aj vo výnimočných a kreatívnych. 

 
 

Krytky na pánty

 

Pokiaľ máte vlastníkom dverných závesov, ktoré nie sú oku milé, môžete si zakúpiť krytky, ktorými Váš problém elegantne vyriešite. Nebude Vás to ani mnoho stáť. Krytky na závesy sa hodia tiež vtedy, keď chcete mať závesy zladené s kľučkou, prípadne celým interiérom. Opäť môžete vyberať zo širokého sortimentu (rôzne farby, veľkosti a ďalšie).

Špecialitou sú potom neviditeľné (skryté) pánty

 
 

Ceduľky s označením

 

V hoteloch, reštauráciách a rôznych verejných budovách sa stretávame s ceduľkami na interiérových dverách, ktoré slúžia k lepšej orientácií, pokiaľ nevieme určité miestnosti nájsť. Týka sa to hlavne toaliet a kúpeľní, pre ktoré sú charakteristické špeciálne ceduľky s obrázkom alebo textom. Okrem toho sa môžeme stretnúť aj s rôznymi číslami a to napríklad pri označení domu alebo izby v hoteli či penzióne. 

 
 
 

Samozavierač

 
Na dvere, ktoré sú umiestnené na frekventovaných miestach sa často používa samozavierač na dvere, ktorému sa niekedy hovorí skrátene len zavierač. Tento mechanizmus zabraňuje tomu, aby dvere búchali pri zavieraní. Prispieva taktiež k ich dlhšej životnosti, čím sa vložená investícia môže vrátiť. Jeho hlavná funkcia ale spočíva v ochrane a zavieraní dverí. Je ho však možné podľa potreby nastaviť aj do polohy permanentne otvorených dverí. 
 
 
 
 
 

Dverový priezor ("kukátko")

 
Vo vchodových dverách sú často používané priezory, slangovo nazývané aj „kukátka“, ktoré umožňujú zistiť, čo sa deje sa zatvorenými dverami. Vďaka nim môžeme predísť vpusteniu neznámej osoby do bytu či domu, čo môže byť niekedy na nezaplatenie. Okrem priezorov na dvere môžeme na dverách často nájsť aj prídavné horné štítky (rozety), ktoré sa používajú, pokiaľ máme v dverách zabudované dva zámky. 
 
 
 

Klopadlo

 

Klopadlá boli populárne pred mnohými rokmi, kedy vo veľkom, originálnom a masívnom prevedení zdobili väčšinu vchodových dverí. Dnes sa s nimi môžeme opäť stretnúť, ako ozvláštňujú nejedny dvere. Nie je to pri tom iba dekorácia, ako sa niekedy môže zdať. Klopadlá je možné samozrejme využiť mimo zvonček, ich dosah však môže byť menší, obzvlášť ak vlastníte veľký dom. Je preto vhodné ich používať spoločne so zvončekom. 

 
 
 
 
 
 
Za tím Najklucky.sk:
 

Lucie Milkovová
správca blogu Najkľučky.sk

ešte minútku!

neodchádzajte od nás s prázdnymi rukami!

Pripravili sme si pre Vás darček v podobe
zľavového kupónu na akýkoľvek nákup.

Šanca sa už nebude opakovať!

Prezraďte nám Vaše krstné meno a email
a vyzdvihnite si 3% zľavu na nákup!